11 Temmuz 2013 PerşembeGözün bozulmaması için neler yapılmalı ? Eğer bilgisayarda fazla vakit geçiriyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim çünkü sağlık her şeydir bu  yazıda göz sağlığıyla ilgili ve gözünüzü nasıl koruyabileceğiniz ile ilgili bilgiler yazıcam. Öncelik göz sağlığından bahsetmek istiyorum. Görebilmek gerçekten çok güzel bir şey fakat biz görme yetimizi kaybetmeden bunu anlayamayız. Bu yüzden gözlerimize çok önem vermeliyiz. Özellikle bilgisayar başında çok zaman geçirenler  büyük bir risk altında bulunmaktalar. Bunun nedeni ise belli bir noktadan ekrana saatlerce baka kalmaktır. Bazı kişiler eğlenceden bazıları iş yaşantısından ve daha bir çok nedenden dolayı bilgisayar başında büyük bir vaktimiz harcıyoruz. Ama bunu yaparken vücut duruşunu geçtim göz sağlığımıza hiç dikkat etmiyoruz. Şunu bilmek gerekir ki küçük önlemler ile gözlerimizi koruyabiliriz.   
göz bozukluğu nasıl önlenir


Nedir bu önlemler? 

Öncelikle her 6 ayda bir yada hiç olmadı yılda bir göz doktoruna muayene olun.

Bilgisayarda otururken hiç olmadı 30 dk da bir bilgisayardan kalkıp 1-2 dakika hareket edin bu arada gözlerinizi dinlendirebilirsiniz.


Ekranın arkasından sağından solundan ışık gelmemesine dikkat edin ışık ya arkanızdan ya da gözünüze çapmayacak şekilde arkanızdan gelsin.


Bilinçli olarak göz kırpmaya ve gözlerinizin ıslanmasına olanak sağlayın bunlar için özel damlalar mevcut bunları kullanabilirsiniz. 

Bilgisayarınızın monitörünün yerleşimi de gözün yorulmaması için ayarlanmalıdır. Monitörünüzün üst kısmı göz seviyesinde bulunmalıdır. bu sayede gözleriniz daha rahat edecektir.

monitörünüzün kalitesi de gözlerinizin sağlığını etkiler. monitör tercih ederken kaliteli olmasına özen göstermeli. ve en az 70- 75 hertz olmalıdır.
 

 
 

2 yorum:

  1. Ben bilgisayarın başında çok duruyorum. 7 saat okuldayım saat 14:30'dan Akşam 23'e kadar PC başındayım bu aralar gözüm yanmaya, kızarmaya, ıslanmaya başladı ve bu yöntemleri denemeye başlayacağım.

    Çok Teşekkürler.

    YanıtlaSil